Emo, Emo nedir, Emo resimleri, EmoTurkey, Emo Nickler, Emo Avatarları, Punk, Punk Resimleri, Punk Avatarları, Rock, Rock Resimleri, Rock Avatarları, Msn Nickleri, Msn Avatarları, Müzik
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 İstanbul'da sel felaketi : 17 ölü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
miqRobckk

avatar

Posts : 20
Join date : 08/09/09

MesajKonu: İstanbul'da sel felaketi : 17 ölü   Çarş. Eyl. 09, 2009 3:44 am

İkitelli'de Basın Ekspres yolunda gece başlayan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Sel sularına kapılan on yedi kişinin cesedine ulaşıldı. Ayrıca Havalimanına gidiş yolu da tamamen kapandı.
İstanbul İkitelli'de yoğun yağışın getirdiği sel nedeniyle araçlarında mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürüyor.

İstanbul'da devam eden yoğun yağış nedeniyle sabah saatlerinde İkitelli Basın Ekpres yolunda aşırı yağışın getirdiği sel nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Bazı araçların içindekileriyle sürüklendiği gözlendi. Sivil savunma ekipleri botlarla araçlarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor. İtfaiye ekipleri de kurtarma çalışmalarına katılıyor.

****** Havalimanı'na giden İkitelli Basın Ekspres yolu sel sularıyla doldu. Bu nedenle Basın Express Yolu E5 karayolu Silivri istikameti trafiğe kapatıldı. Papaz, Ayamama ve Tavukçu derelerinin yağış nedeniyle taştığı gözlenirken dere yakınlarındaki bir binanın yıkıldığı bildirildi. Yeni Bosna'daki bazı fabrikaları da su bastığı bildirildi. Fabrikalardaki bazı eşyaların suyla birlikte çevreye yayıldığı gözlendi.


ON YEDİ CAN ALAN SEL, HAVALİMANINA GİDİŞ YOLUNU TAMAMEN KAPADI
Başakşehir girişindeki bir TIR garajındaki araçlar, suya kapılarak havalimanına gidiş yolunu kapadı. İSTOÇ yanyolda bulunan bir TIR garajındaki araçlar, sele kapılarak havalimanına gidiş yolunu tamamen kapadı. Göl haline gelen yolda araçlar sele kapıldı.

İkitelli TIR Garajı çevresinde sel sularına kapılan 6 kişi boğularak öldü, 50 kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

İkitelli-Halkalı sapağında, tekstil atölyesi çalışanlarını taşıyan bir minibüs, sel suları arasında mahsur kaldı. Servis minibüsü yolcusu 10 kadın, araçtan inmeye çalışırken sel sularına kapıldı. Sel sularına kapılan kadınlardan 3'ü kurtarılırken 7'sinin cesetlerine ulaşıldı.

Halkalı'da da bir başka tekstil firmasında 2 kişinin cesedine ulaşılırken, İkitelli köprü altında 2 kişinin cesedi itfaiye ekiplerince sudan çıkarıldı.

VALİ YARDIMCISI ÇAKMAK: AYAZAĞA-CENDERE YOLU ULAŞIMA KAPANDI
İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, saat 07.00'de başlayan yağışın ulaşımı olumsuz etkilediğini belirtti.

Yağıştan Basın Ekspres Yolu ve Bahçeşehir Hamam Deresi'nin etkilendiğini ifade eden Çakmak, Ayazağa-Cendere yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Söz konusu bölgelerdeki kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çakmak, 4 askeri helikopterin kurtarma çalışmalarına katıldığını ve Silivri ve Çatalca'dan kurtarma ekiplerinin olay yerine doğru yola çıktığını söyledi. Hikmet Çakmak, kurtarılanların çevredeki hastanelere götürüldüğünü de anlattı

İSTANBUL'DA BİRÇOK EVİ SU BASTI
İstanbul'da etkisini artırarak devam eden sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. İki gündür devam eden ve gece geç saatlerde etkisini artırarak sürdüren sağanak yağış nedeniyle birçok evi su bastı, birçok vatandaş araçlarıyla yolda mahsur kaldı.

Sağanak yağış İstanbul genelinde etkili olurken özellikle Arnavutköy, Sultangazi, Eyüp, Bağcılar, Esenler, Başakşehir, Bahçelievler ve Büyükçekmece ilçelerinde etkisini daha çok gösteriyor. Yağışın etkisinin sürdüğü bu ilçelerde su baskınları artarak devam ediyor. Evleri suyla dolan vatandaşlar ellerindeki kovalarla suları tahliye etmeye çalışırken yetkililerden yardım istedi. Öte yandan yollarda araçları içinde mahsur kalan vatandaşların yardımına itfaiye ekipleri yetişti. Suda mahsur kalanlar ve araçları itfaiye ekibince kurtarıldı. Yağış nedeniyle caddeler suyla doldu.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: ÖNCELİKLİ İŞİMİZ CAN KAYBINI ÖNLEMEK
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Sorun İstanbul'un sahilden kuzeye doğru ve doğudan batıya doğru yapılaşmasındaki standart dışı uygulamalar'' dedi. Yıldırım, CNN Türk'te katıldığı programda soruları yanıtladı. İstanbul'daki yağış seviyesinin 1929'da yaşanan felaketlerle benzer seviyelerde olduğunu vurgulayan Yıldırım, selle toplanan suların mazgalları yetersiz hale getirdiğini ve suyun önünde set oluşturduğunu anlattı. ''Ayamama Deresi'nin İstanbul'un sorunlu bir deresi'' olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

''Ayamama Deresi bir sonuçtur. Bütün olayı, bütün İstanbul'u düşüneceksiniz. İstediğiniz kadar tedbir alın dereyi 5 kat büyütüp, 2 kat derinleştirin diğer kısımlarda yeterli alt yapınız yoksa zaten su oradan yol bulup oraya iniyor. Oraya inince orası yetersiz kalmaya başlıyor. Sadece bir Ayamama Deresi değil. Orada tedbirler alındı ama sorun İstanbul'un sahilden kuzeye doğru ve doğudan batıya doğru yapılaşmasındaki standart dışı uygulamalar. Karayollarında bu yok. Uluslararası standartlara göre yapılıyor. Ancak karayollarına bağlantı yolları, mahalli yollar, orada yapılan köprüler var. Onlar oranın günlük ihtiyaçlarına göre planlandığı için onlar böyle bir felakette hizmet yerine engel oluşturmaya başlıyor, olay bundan ibarettir. ''

''ALTYAPIYI YAPMADAN ÜSTYAPIYI YAPIYORUZ''
Türkiye ve İstanbul'da yapılaşma konusunda önemli bir yanlış yapıldığını dile getiren Yıldırım, ''Şu yanlışlığı hep yaptık yapmaya da devam ediyoruz; yeni yeni biraz aklımız başımıza geldi ama çok geç. Altyapıyı yapmadan üstyapıyı yapıyoruz. İşin sıralamasında yanlışlık var'' dedi. Başka ülkelerde bu durumun yaşanmadığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Vatandaş bir araziyi gözüne kestiriyor, parselliyor, oralara binalar konuluyor. Ondan sonra bunun kanalizasyon sorunu, atık su gideri sorunu, elektrik, gaz bağlantısını düşünmeye başlıyoruz. Başka ülkelerde ise arazi geliştirme yapılıyor. Önce yer belirleniyor, parselizasyonu yapılıyor ortak kanallar yapılıyor. Bir de proje standardı veriyorlar, binanın dış rengi bile baştan belli. Bu planlama olmadığı zaman bunlar kaçınılmazdır. Bugün yaşadık ilerde de buna benzer bir felakette yine yaşarız.''

''EL BİRLİĞİ İLE BU SONUCU HAZIRLIYORUZ''
Beklenmedik olaylara karşı alınan tedbirlerin ancak olayın hasarlarını azaltmaya yönelik olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Önlemek mümkün değildir ama çaresiz kalmamak lazım. Çaresizlik yaptığımız hataların sonucudur. İdarede de var, vatandaşta da var. El birliği ile bu sonucu hazırlıyoruz'' diye konuştu. İstanbul'un afet bölgesi yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine ise Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu:

''İş o iş değil. Öncelikli işimiz oradaki baskınları azaltmak can kaybını önlemek, vatandaşlara gereken yardımı desteği vermek. Bir anlamda rahatlatıcı ilk müdahaleleri yapmakla insanlar meşgul. Bir yandan da bunun etkileri kaybolunca hasar tespit yapılmaya başlanıyor. Afet ilanını gerektirecek bir boyutta mıdır diye resim ondan sonra ortaya çıkıyor. Eğer şartlar gerektirirse şüphesiz o da yapılır.'' Söz konusu olaylara karşı alınacak tedbirler kapsamında mahalli idareler ve merkezi idarelerin daha fazla iş birliği, koordinasyon içinde olması gerektiğini de kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bizim yaptığımız şu işe hizmet edecek en önemli konulardan bir tanesi Coğrafi Bilgi Sistemi. Bununla tüm Türkiye'nin altyapısını, hali hazır durumunun her anlık değişimleri izleyeceğimiz bir veri tabanı oluşturuyoruz. Bu bize yapılan yanlış işleri anında izleme müdahale etme şansı sağlayacak. Burada işte karşılaştığımız olay resmin bütünü görememekten kaynaklanıyor.''

''...SANKİ KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDİYORUZ''
Türkiye'de bazı bölgelerde atık su giderlerinin olması gerekenden fazla konuta tahsis edildiğini belirten Yıldırım, ''10 bin konut için kanal yapılmış ana arterde, 5 metre. Bu 5 metre on bin konuta cevap verecek bir yapı. Siz gelip 50 bin konut yapıyorsunuz ve bütün giderleri de buraya bağlıyorsunuz. Ne yapıyor? Çekmiyor, geri basıyor. Bütün hepsi evlerden içeri fışkırmaya başlıyor, bir lodos estiğinde. Bunlar yapısal sorunlarımız ve bunun geçmişi yarım asra dayanıyor'' diye konuştu. Yıldırım, kurumlar arası koordinasyonun nasıl sağlanacağının sorulması üzerine de, şunları kaydetti:

''Sıkıntımız nerede, geçmişten gelen bu yanlışları telafi edecek, giderecek, elimizde ne zaman ne imkan var. Bunları bir taraftan yapıyoruz ama bir taraftan da felaket geliyor. Yine onun olumsuz etkilerinden kurtulamıyoruz... Bu tür felaketler her zaman olacak, hangi konumda olursanız olun, olacak. Ama burada deprem ve sel felaketi için sürekli bir eylem planı oluşturulması lazım. Bunun senaryolarının yapılıp, nasıl deprem için yangın için tatbikatlar yapıyoruz, belki bu sel felaketlerini de bunun içine dahil etmemiz lazım. Çünkü bu hiç gündemimizde olmayan bir şey. Geliyor olay, bir dalgalanıyor geçiyor. Vatandaş bir yandan kamu idarecileri bir yandan sanki kaldığımız yerden devam ediyoruz. Asıl yanlışımız burada. Kendi elimizle Cenabı Allah'ın yarattığı doğayı katlediyoruz. Sonra da tedavi edilmesi için ağır bedeller ödemek zorunda kalıyoruz. Kamu idaresinin eksiği, ihmali olduğu kadar vatandaşın da var. Kısa vadeli kazançlar için uzun vadedeki huzurumuzu, yaşamımızı tehlikeye sokmamamız gerekiyor.'' Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'daki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU, BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNACAK
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bugün İstanbul'un Silivri ve Çatalca ilçelerinde selden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Devlet Su İşleri ve Orman Bölge müdürlüklerinin, Bakan Eroğlu'nun talimatıyla sel bölgesindeki çalışmalara tüm imkanlarıyla katılım sağladığı bildirildi.

İstanbul, Çanakkale ve Adapazarı Orman Bölge müdürlüklerinden 2 helikopter, 48 arazöz, 2 dozer ve 370 personel; DSİ Edirne Bölge Müdürlüğünden ise 6 damperli kamyon, 1 paletli beko, 1 paletli yükleyici ve 1 greyderin çalışmalara katıldığı belirtilen açıklamada, DSİ İstanbul Bölge Müdürlüğünde, talep olması durumunda kullanılmak üzere iş makinelerinin hazır bekletildiği kaydedildi.

SARAY BELEDİYESİ SU BASKINLARINA KARŞI HALKI UYARIYOR
Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki sel felaketinin ardından sağanak devam ediyor. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde tekrar başlayan sağanak sabaha kadar etkisini kaybetmeden sürecek. Saray Belediyesi, duyurularla olası su baskınlarına karşı halkı uyarıyor.

Bu arada sel felaketinin vurduğu Bahçeköy'de evlerini kaybeden felaketzedelerin başka evlere nakledildiği, Kızılay'ın da bu ailelere giyim ve gıda yardımlarında bulunduğu kaydedildi. Öte yandan Saray'daki bir çiftlik evinde su baskını sırasında kaybolan 5 kişilik aileden baba Fatih Çakar'ın henüz bulunamadığı belirtildi.

Çakar'ın aranmasına yarın sabahtan itibaren devam edileceği, bulunan 4 kişinin cenazelerinin toprağa verilmek üzere yarın memleketleri Erzurum'a gönderilmesinin beklendiği ifade edildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
İstanbul'da sel felaketi : 17 ölü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Forumcek :: Haberler :: Yurttan Haberler-
Buraya geçin: